کودک
کودک
تاريخ : چهارشنبه 22 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 7 مرتبه

چطور كودكانى كه وسط حرف يا كار ديگران مى پرند را از اين كار نهى كنيم ؛

اگر شما هم با خردسالانی تماس دارید که عموماً بین کار یا صحبت بزرگ‌ترها می‌پرند حتماً تصدیق می‌کنید که این رفتار آن‌ها بسیار آزار دهنده است و گاهی باعث عصبانیت بیش از اندازه در بزرگ‌ترها می‌شود. فرض کنید خانه کاملاً آرام است. شما تمام کارهای مربوط به کودک خود را انجام داده‌اید. کودک شما تازه ناهار خورده، حمام کرده و بی هیچ مشکلی مشغول کار خودش است. به نظر می‌رسد این مناسب‌ترین زمان است که گوشی را بردارید و کمی تلفنی صحبت کنید. اما می‌بینید که وسط گفت و گو، کودک به پاهای شما آویزان شده، پیراهن شما را می‌کشد و نمی‌گذارد حرف بزنید.

در مورد این کوچولوها و وقفه‌هایی که ایجاد می‌کنند، چه باید کرد؟ این رفتار بچه‌هایی که عموماً مانع انجام کارها می‌شوند یا صحبت بزرگ‌ترها را قطع می‌کنند، واقعاً آزار دهنده است و اگر جلوی آن گرفته نشود، با رشد کودک رشد کرده و حادتر می‌شود، اما اگر به فکر چاره باشید راه‌هایی است که بتوانید این عادت را درکودک از بین ببرید.

چرا خردسالان حرف دیگران را قطع می‌کنند؟

واقعیت این است که وقتی کودک خردسال، حرف شما یا کارتان را قطع می‌کند هیچ قصد و نیت بدی ندارد بلکه راه بهتری غیر ازاین بلد نیست که به آن شیوه عمل کند.

شما با خشم فریاد می‌زنید که " بارها بهش گفتم باید صبر کنه تا نوبتش بشه. چطور نمی‌فهمه؟"

در نظر داشته باشید که او واقعاً متوجه نیست. مانند بسیاری از مشکلات دیگر که در رفتار خردسالان وجود دارد مثل دروغگویی، قشقرق به پا کردن، قطع کردن کلام و بسیاری کارهای نظیر آن فقط و فقط به ناپختگی کودک مربوط می‌شود.

دلایل مختلفی وجود دارد که کودکان به این نوع رفتار عادت می‌کنند

۱- کودکان بین ۳ تا ۵ سال کم کم کشف می‌کنند چیزهایی در زندگی بزرگ‌ترها وجود دارد که در زندگی آن‌ها نیست و بعضاً کارهایی می‌کنند که آن‌ها اطلاعاتی در مورد آن ندارند و همین بی اطلاعی زمینه مداخلات وی را فراهم می‌سازد.

۲- گاهی اوقات کودک واقعاً آنچه را که به او گفته‌اید فراموش می‌کند. حافظه کوتاه مدت در این سنین تازه در حال شکل گیری است.

۳- کودکان این سن درک صحیحی از میزان اهمیت امور ندارند. و در نظر آن‌ها کشیدن نقاشی یک گل یا مخفی کردن اسباب بازی‌اش توسط خواهر یا برادر بزرگ‌ترش آنقدر اهمیت دارد که به خاطر آن مثلاً صحبت تلفنی شما را قطع کنند.

۴- گاهی اوقات هم کودک خردسال برای گفتن موضوعی آنقدر هیجان دارد که نمی‌تواند صبر کند.

چطور می‌توان مانع این عادت در کودکان شد؟

حال که علت این کار خردسالان را دانستیم، قطعاً کمتر اذیت می‌شویم. راه‌هایی وجود دارد که به خردسالان بفهمانیم که ما درک می‌کنیم چیزی که آن‌ها می‌خواهند بگویند، برای ما هم خیلی مهم است اما کارهایی داریم که از اولویت برخوردارند.

 به وقفه‌ای که کودک ایجاد می‌کند اهمیت ندهید

این بی توجهی در ابتدا دشوار است، چون ممکن است باعث شود کودک بیشتر فریاد بکشد و سرو صدا ایجاد کند. اما خیلی سریع یاد می‌گیرد اگر کار یا صحبت کسی راقطع کند، توجهی که در پی آن است، به وی نشان داده نمی‌شود.

برای وقفه‌هایی که بچه‌ها ایجاد می‌کنند برنامه ریزی کنید

برای مثال اگر صحبت تلفنی شما ۱۰ دقیقه طول می‌کشد برای آن ۱۵ دقیقه زمان در نظر بگیرید و زمان اضافه را به کودک خود اختصاص دهید تا هر کاری که مایل است اعم از بازی، کتابخوانی، نقاشی و... را انجام دهد. سپس یک زمان سنج را تنظیم کنید و برای کودک شرح دهید در این فاصله زمانی، تا زمانی که زمان سنج اعلام می‌کند، نباید مزاحم شما بشود مگر این که کار خیلی ضروری پیش بیاید.

برای کودک شرح دهید که چرا نمی‌خواهید کار یا صحبتتان قطع شود

به او بگویید وقتی که او صحبت یا کار شما را قطع می‌کند، در واقع مانع انجام کاری می‌شود که برای شما مهم است. و هرچه این تداخل‌ها بیشتر شود، انجام کار شما بیشتر طول می‌کشد، بنا بر این مدت زمان بیشتری از او دور هستید و به کارها یا حرف‌های او نمی‌توانید توجه کنید.

اجازه ندهید کودک دائم تکرار کند

وقتی کودک خردسال کار یا صحبت شما را قطع کرد، بلافاصله صحبت وی را قطع کرده و بگویید که در حال حاضر نمی‌توانید به او کمکی کنید و باید صبر کند تا کار یا صحبت شما تمام شود.همینطور که کودکان رشد می‌کنند و مفهوم رعایت نوبت در انجام امور را بهتر درک می‌کنند، کمتر پیش می‌آید که برای کار یا صحبت شما مزاحمت ایجاد کنند.

زمانی که متوجه شدید می‌توانید کارهایتان را بدون قطع کردن‌های کودکتان انجام دهید حتماً باید او را تشویق کرده و بگویید که چقدر از اینکه توانستید کارتان را به خوبی انجام دهید سپاسگزار هستید .موضوع :
تاريخ : چهارشنبه 22 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 5 مرتبه

عشق ورزی به کودک👦🏼👧🏻

🌀"دوستت دارم".این جمله باید اولين چيزی باشد که کودکتان صبح ها، پس از بيدار شدن از خواب می شنوند و نيز آخرین جمله ای باشد که پس از شنيدن آن به خواب میرود. موقع دعوا و مشاجره و هر زمانی که انتظارش را ندارند بگویيد که "دوستت دارم".
🌀 کودک را  آغوش بگيرید. هيچ مانعی برای در آغوش گرفتن کودکتان وجود ندارد. زندگی کوتاه است. کودک شما فقط و فقط یک بار سه ساله است. فقط و فقط یک بار چهار ساله است. 
🌀لمسش کنيد. آرام به پشت او بزنيد. بازوهایتان را دور شانه هایش حلقه کنيد، موهایش را به هم بریزید.
🌀در بازی اش شریک شوید. توپ بزنيد، برای پرندگان دانه بریزید و بادبادک هوا کنيد و با او مسابقه بدهيد.
🌀گوش دهيد. گوش دهيد! واقعاً درحين گوش دادن جملاتی به زبان بياورید که نهایت توجه تان را به صحبت های او نشان دهيد. مانند (وای
چه جالب) ( من اصلاً نمی دانستم ) (بيشتر در این مورد توضيح بده )
🌀بدون به زبان آوردن کلمه ای با او حرف بزنيد. به تماشای بازی او در مدرسه یا زمين بازی بنشينيد. لحظه هایی که به شما نگاه میکند یا نگاهتان باهم تلاقی می کند ،به او لبخند بزنيد. علائم خاصی برای رابطه تان تعریف کنيد که فقط خودتان دونفر معنی آنها را بدانيد.موضوع :
تاريخ : چهارشنبه 22 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 5 مرتبهموضوع :
تاريخ : سه شنبه 21 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 10 مرتبه

آب هندوانه و این همه خاصیت؟؟؟

آب هندوانه خواص آنتی‌اکسیدانی بالایی دارد که در خنثی کردن رادیکالهای آزاد موثر است آب هندوانه حجم پروتئین در ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد و مصرف آن به بهبود عملکرد ورزشکاران کمک می‌کند. آب هندوانه سرشار از پتاسیم است و درد وخستگی عضلات پس از انجام حرکات ورزشی سنگین در باشگاه را کاهش می‌دهد.موضوع :
تاريخ : سه شنبه 21 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 10 مرتبه

اخبار پزشکی: درمان بیماری ام اس با زعفران!!!

دانشمندان هندی اعلام کردند ماده‌ای در زعفران ایرانی وجود دارد که به درمان بیماری ام اس کمک می‌کند. دانشمندان هندی موفق به کشف ماده‌ای در زعفران شده‌اند که در درمان بیماریها، بویژه درمان بیماری ام اس و تصلب شرایین موثر است.ماده درمانگر زعفران که کروسین نام دارد در حفاظت از سلولهای مغزی نقش دارد و مانع آسیب به سلولهای مغزی می‌شود که چربی تولید می کنند. چربی تولیدی در سلولهای مغز، همانند عایق و روکش در اطراف اعصاب مغز عمل می کند. در بیماری ام اس، به دلیل تورم سلولهای مغزی این عایق محافظتی از بین می رود. بر‌ اساس یافته‌های محققان، مصرف زعفران ایرانی که حاوی کروسین است، می‌تواند تورم و فشار سلولی را که منجر به از بین رفتن عایق و تصلب شرائین در مغز می‌شود را تا حد زیادی کاهش دهد.موضوع :
تاريخ : سه شنبه 21 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 7 مرتبه

انار و پیشگیری از حمله قلبی

این میوه پر از مواد شیمیایی گیاهی مفید است که با ایفای نقش آنتی‌اکسیدانی از دیواره سرخرگها در برابر آسیب محافظت می‌کند. آب انار باعث تحریک بدن به تولید اکسید نیتریک و در نتیجه، کمک به جریان یافتن خون و باز ماندن عروق خونی می‌شود.موضوع :
تاريخ : سه شنبه 21 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 18 مرتبه

 

چرا باید آب کرفس بخورید؟؟!!!

این سبزی کم کالری غنی از فیبر بوده و جلوی تمایل شما را به غذا خوردن بین وعده های غذایی می گیرد. همچنین کرفس حاوی کلسیم است که ذاتا چربی سوز بوده و سایز کمر شما را کاهش می دهد.کرفس منبع خوبی از الیاف گیاهی، ویتامین ث و ویتامین‌های گروه ب است. ضمنا به خاطر ترکیب خاص املاحش، کمک می‌کند تا آب اضافی و به همراه آن سموم و ترکیبات مضر از بدن خارج شود. گفته می‌شود کرفس دارای خواص ضد التهابی هم هست. کرفس را می‌توان با حمص هم خورد که در آن صورت، میان‌وعده خیلی پرخاصیتی خورده‌اید.


موضوع :
تاريخ : سه شنبه 21 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 11 مرتبهموضوع :
تاريخ : سه شنبه 21 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 9 مرتبهموضوع :
تاريخ : سه شنبه 21 دی 1395 | نویسنده : اویس کامکار
بازدید : 8 مرتبه

ﯾﺎﺩﻣــﺎﻥ ﺑﺎﺷـﺪ ، ﺑـﺎ ﺷﮑﺴـﺘﻦ ﭘـﺎﯼ ﺩﯾـﮕﺮﺍﻥ ، ﻣـﺎ ﺑﻬﺘـﺮ
ﺭﺍﻩ ﻧﺨـﻮﺍﻫﯿﻢ ﺭﻓــﺖ ... !
ﮐﺎﺵ ﯾﺎﺩﻣﺎﻥ ﺑﻤﺎﻧﺪ ﺑﺎﺷﮑﺴﺘﻦ ﺩﻝ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻣﺎ
ﺧﻮﺷﺒﺨﺖ ﺗﺮﻧﻤﯽ ﺷﻮﯾﻢ ...
ﮐﺎﺵ ﺑﺪﺍﻧﯿﻢ ﺍﮔﺮﺩﻟﯿﻞ ﺍﺷﮏ ﮐﺴﯽ ﺷﻮﯾﻢ ﺩﯾﮕﺮﺑﺎ ﺍﻭ
ﻃﺮﻑ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺑﺎﺧﺪﺍﯼ ﺍﻭ ﻃﺮﻓﯿﻢ ...
ﻭ این *ﺍﻧﺴﺎﻥ* ﺑﻮﺩن است که زیباست ...موضوع :
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
لینک دوستان
آرشیو مطالب
آمار سايت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازديدهاي امروز : 6 نفر
بازديدهاي ديروز : 2 نفر
بازدید هفته قبل : 6 نفر
كل بازديدها : 1897 نفر
امکانات جانبی